2017 Art / Writing Contest Winners

Home / Home / 2017 Art / Writing Contest Winners

2017 Art / Writing Contest Winners

Congratulations…

 

ART

Best in Show


Esmeralda Ruiz 11th Grade – Pace Early College HS – Brownsville ISD

5th Grade


Honorable Mention – Antonio Camarillo – Vermillion Elementary – Brownsville ISD

1st Place – JoAna Lizette Rodriguez – Aiken Elementary – Brownsville ISD

2nd Place – Mateo J. Gomez – North Bridge Elementary – Weslaco ISD

3rd Place – Kayla Rodriguez – Judge Oscar de la Fuente – Brownsville ISD

6th Grade


Honorable Mention – Ashley Barragan – Lucio Middle School – Brownsville ISD

1st Place – Brianna Cornejo – Manzano Middle School – Brownsville ISD

2nd Place – Gregory Rodriguez – Rio Hondo Jr. High – Rio Hondo ISD

3rd Place – Leonardo Ornelas – Stillman Middle School – Brownsville ISD

7th Grade


1st Place – Felicity Brianna Duran – Manzano Middle – Brownsville ISD

2nd Place – Adziry Garcia – Oliveira Middle School – Brownsville ISD

3rd Place – Rosanna Janelle Cedillo – Manzano Middle – Brownsville ISD

3rd Place – Alejandro Villanueva – Manzano Middle – Brownsville ISD

8th Grade


Honorable Mention – Michelle Meza – Manzano Middle – Brownsville ISD

1st Plaza – Garbiella Alvarez – Oliveira Middle School – Brownsville ISD

2nd Place – Cynthia Lizbeth Cardenas – Manzano Middle – Brownsville ISD

3rd Place – Samuel Ramirez – Mandano Middle – Brownsville ISD

9th Grade


Honorable Mention – Sidney Thompson – Weslaco East HS – Weslaco ISD

1st Place – Araceli Garay – Veterans Memorial High – Brownsville ISD

2nd Place – Yental Marquez – Brownsville Early College HS – Brownsville ISD

3rd Place – Michelle Reyna  – Thelma R. Salinas STEM – La Joya ISD

10th Grade


Honorable Mention – Kate Perez – Santa Rosa HS – Santa Rosa ISD

1st Place – Isabella Garza – Pace Early College – Brownsville ISD

2nd Place – Glenda Trevino – Veterans Memorial HS – Brownsville ISD

3rd Place – Daniella Urbina – Veterans Memorial HS – Brownsville ISD

11th Grade


Honorable Mention – Julia Pena – South Texas for Health Professions – STISD

1st Place – Esmeralda Ruiz – Pace Early College High School – Brownsville ISD

2nd Place – Elizabeth Bauer – South Texas for Health Professions – STISD

3rd Place – Rachelle Rausch – South Texas for Health Professions – STISD

12th Grade


1st Place – Kimberly Chavez – Veterans Memorial HS – Brownsville ISD

2nd Place – Jacqueline Najera – Veterans Memorial HS – Brownsville ISD

3rd Place – Angela Capistran – Veterans Memorial HS – Brownsville ISD


CREATIVE WRITING

5th Grade


1st Place – Brandon Puente – Keller Elementary

2nd Place – Alyssa Torres – Keller Elementary

3rd Place – Noelle Rodriguez – Lopez – Riggins

6th Grade


Honorary Mention – Fabiola Morales  – St. Paul Lutheran School

1st Place – Roselyn Mendoza  – Manzano MS Brownsville

2nd Place – Mariah Alvarado – Manzano MS Brownsville

3rd Place – Paulina Ramirez  – Manzano MS. Brownsville

7th Grade


Honorable Mention – Jessie Rodriguez – Memorial MS Brownsville ISD

1st Place – Sphora Trevino  – Manzano MS Brownsville

2nd Place – Olivia N. Lincoln – Manzano MS Brownsville

3rd Place – Sofia Linan – Manzano MS Brownsville

8th Grade


Honorable Mention – Rodolfo Infante – Oliveira Middle School Brownsville

1st Place – Diego Rivera – Manzano MS Brownsville

2nd Place – Indra Nicole Garcia – Oliveira Middle School Brownsville

3rd Place – Mariana Velasques – Oliveira Middle School Brownsville

9th Grade


Honorable Mention – Carlos Vallecillo – Homer Hanna ECHS Brownsville

1st Place – Fabian Rodriguez – Homer Hanna  ECHS Brownsville

2nd Place – Karla Flores – Homer Hanna  ECHS Brownsville

3rd Place – Stpehen Hasseling – Homer Hanna  ECHS Brownsville

10th Grade


Honorable Mention – Jacinda B. Vasquez – Rio Hondo High School 

1st Place – Alexis Rodriguez – Rio Hondo High School 

2nd Place – Ruth Charles – Rio Hondo High School 

3rd Place – Yennifer ArenasRio Hondo High School 

11th Grade


Honorable Mention – David Gonzalez – Thelma R. Salinas STEM 

1st Place – Jennifer Calderon – Thelma R. Salinas STEM 

2nd Place – Brisseida Villarreal – Thelma R. Salinas STEM 

3rd Place – Johnathan Sarmiento Thelma R. Salinas STEM 

12th Grade


Honorable Mention – Linda Palominos – Rio Hondo High School

1st Place – Estela Hernandez Rio Hondo High School

2nd Place – Jose Barrera – Rio Hondo High School

3rd Place – Rebecca Johnston – Rio Hondo High School


Informative/Persuasive Writing

5th Grade


1st Place – Mia Samano – Keller Elementary

2nd Place – Mia Grace Nevarez – Judge O. de la Fuente

3rd Place – Helio Gutierrez – Keller Elementary

6th Grade


Honorary Mention – John Indridson – Manzano MS Brownsville

1st Place – Sebastian Morrison – Manzano MS Brownsville

2nd Place – Ryan Knecht – St. Paul Lutheran School

3rd Place – Kate Gomez – Manzano MS Brownsville

7th Grade


Honorary Mention – Karen Hernandez – Manzano MS Brownsville

1st Place – Daniela Garcia – Manzano MS Brownsville

2nd Place – Jacob Little – Manzano MS Brownsville

3rd Place – Aurora Arellano – Manzano MS Brownsville

8th Grade


Honorary Mention – Andrea Resendez – Oliveira Middle School Brownsville

1st Place – Sicily Mejia – St. Paul Lutheran School

2nd Place – Litzy Gonzalez – Oliveira Middle School Brownsville

3rd Place – Julissa Ramirez – Oliveira Middle School Brownsville

9th Grade


Honorable Mention – Marco Antonio Telles – Homer Hanna ECHS Brownsville

1st Place – Nancy Juarez – Homer Hanna  ECHS Brownsville

2nd Place – Stephen Hesseling – Homer Hanna  ECHS Brownsville

3rd Place – Jenelle Medina – Homer Hanna  ECHS Brownsville

10th Grade


No entries on this division.

 

11th Grade


1st Place – Joseph Aragus – Harlingen High School

12th Grade


1st Place – Sarah Ramos – Harlingen South High School

2nd Place – Kaitlin Villarreal – Harlingen South High School

3rd Place – Rolando Salazar – Harlingen South High School